piątek, 3 lipca 2020

Co można zobaczyć nie tak daleko od Jerozolimy?

W minionym tygodniu udałam się dzięki uprzejmości koleżanki na bardzo ciekawą wycieczkę, o której chciałam pokrótce napisać w ramach pandemicznej reklamy turystycznych atrakcji Izraela.
Jako, że moją bazą jest Jerozolima a panuje pandemia i przypadki koronawirusa gwałtownie szybują tu w górę, to atrakcje turystyczne, w które pakują się rozsądni ludzie są ograniczone, pomimo oficjalnego otwarcia plaż, parków narodowych i rezerwatów przyrody.
Lepiej nie leźć tam, gdzie poleźć (w swojej bliskowschodniej fantazji bez maseczek lub w maseczkach na brodzie noszonych) mogą bliźni, zwłaszcza jeśli lezą grupowo i w dodatku hałaśliwie.

Wobec takich wymogów pandemicznej rzeczywistości, wycieczka odbyła się w miejsca historycznie znaczące, aczkolwiek niezbyt grupowo uczęszczane (okupowane, chciałoby się napisać, ale jakoś w izraelskim kontekście nie bardzo to pasuje...). No i rzut beretem z Jero. Chciałabym skupić się na dwóch miejscach, z myślą o tym, że kiedyś może ktoś z inspiracjami turystycznymi przeczyta sobie ten post i po prostu będzie wiedział, gdzie jechać i co zwiedzać! Szczególnie jeśli jest w Izraelu już któryś raz z kolei! Mowa będzie o Midras/Madras i Tel Azeka.


Horvat Midras (Hebrajski) zwane również Khirbet Midras (Arabski) lub Madras

Znalezisko archeologiczne na terenie rezerwatu przyrody Park Adullam (שמורת טבע חורש עדולם‎), znajdujące się na południe od Bet Szemesz. Odkryto tu pozostałości osady, której początki możńa datować na epokę żelaza, ale której szczyt rozwoju przypada na czasy rzymskie. Szczególnie warta uwagi jest jej rola w czasie powstania Bar Kochby (132-135). Z tego okresu zachowały się tunele, w których ukrywali się przed Rzymianami powstańcy.

Jaskinia która prowadzi do systemu tuneli

Wejście do tunelu

Zachowały się również interesujące miejsca pochówków - piramida grzebalna oraz grób z okrągłym kamienieniem z okresu drugiej świątyni, który chrześcijanom może unaoczniać ewangeliczną scenę zmartwychwstania.Grób z okrągłym kamieniem
Można też zobaczyć tu bardzo ciekawe kolumbarium, z resztkami malowidła, które miało przedstawiać polskiego orła białego, a które miało zostać namalowane (namaziane, chciałoby się napisać) przez żołnierzy gen. Andersa.
Kolumbarium


Ponadto, znajdują się tutaj też ruiny bizantyjskiego kościoła, prawdopodobnie zniszczonego podczas arabskiej inwazji.Tel Azeka
Znajduje się w Dolinie Elah w Szefeli pomiędzy górzystym terenem Judei a równiną i ze względu na położenie było miejscem walk pomiędzy Filistynami a Izraelitami.  Wykopaliska na tym stanowisku ropzoczęły się już pod koniec XIX w. i od tamtego czasu są kontynuowane w róznych miejscach wzgórza. W Biblii miejsce jest wzmiankowane kilkakrotnie (Joz 10, 10-11; 15, 20; 1 Sm 17; 2 Krn11, 5-10; Jer 34, 6-7; Neh 11, 30). Szczególnie ważne ze względu na to, ze tu umiejscowiana jest walka Dawida z Goliatem!

Co ciekawe, znaleziono tutaj również około 70 czaszek dzieci, które to znalezisko związane jest z kultem Molocha.

Dzisiaj natomiast, warto zobaczyć to miejsce choćby ze względu na roztaczającą się stąd panoramę. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można z jednej strony zobaczyć Hebron a z drugiej Tel Awiw. Nic dziwnego, że był to tak pożądany punkt strategiczny!

Panorama z punktu widokowego

Miejsce, gdzie znaleziono dziecięce czaszki

*Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa.
** Ta strona używa ciasteczek... Jeżeli wchodzisz, to znaczy, że się zgadzasz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz